chyby při mytí nádobí
Zdroj
Shutterstock

Nejčastější chyby při mytí nádobí: špinavý dřez i tekoucí voda

Ruční mytí nádobí patří mezi nejmíň oblíbené činnosti. Přesto mu věnujeme až 400 hodin ročně! To už je pěkné číslo na to, abychom se na něj podívali blíž a vyvarovali se nejčastějších chyb.

Myslíte si, že mytí nádobí je tak běžná a triviální činnost, při které snad ani žádné chyby dělat nelze? Tak to se mýlíte. Podívejte se sami.

Stop tekoucí vodě

Mytí nádobí pod tekoucí vodou je jedna z největších chyb, které se dopouští většina domácností. Než nádobí umyjete, spotřebujete 20–40 litrů pitné vody. Lepší řešení? Nádobí umyjte v napuštěném dřezu nebo zainvestujte do myčky. Obojí je úspornější.

Náš tip: Před samotným mytím dejte nádobí na chvíli odmočit, zbytky jídla nenechávejte zaschnout. Tak ušetříte litry vody i drahocenné minuty.

Důležité je taky správné pořadí mytí. Začínejte méně špinavými kusy, jako jsou hrnky a skleničky, pokračujte talíři a příbory a na závěr si nechte to nejšpinavější, což jsou obvykle hrnce a pekáče. 

Umyjte i dřez

Kuchyňský dřez poskytuje ideální prostředí pro množení nejrůznějších mikroorganismů. Z čistého talíře se velmi snadno přenesou a můžou být příčinou celé řady zdravotních problémů. Nezapomeňte dřez po každém použití umýt prostředkem na nádobí a jednou za čas ho vydrhněte speciálním prostředkem na čištění kuchyňských dřezů. Zbaví vás nejen bakterií, ale i mastnoty a vodního kamene. Na mytí dřezu můžete vyzkoušet i osvědčené kombo našich babiček: jedlá soda, sůl a ocet.

mytí nádobí
I při zdánlivě banální činnosti, jakou je mytí nádobí, dělá spousta z nás chyby.
Zdroj
Shutterstock

Každý týden nová houbička

Někdy máme tendenci věci šetřit a používat je až do úplného rozpadnutí. U houbičky rozhodně nečekejte, až se vám začne drolit pod rukama. Vlhko a teplo, které uvnitř ní panuje, poskytuje ideální prostředí pro množení velmi nebezpečných bakterií. Není asi překvapením, že vymáchaní a vyždímání houbičky nestačí. Každý týden si vezměte novou!

Náš tip: Houbičku dezinfikujte vařící vodou, octem nebo za pomoci mikrovlnné trouby.

Po ruce mějte utěrku i ručník

Utěrka by měla sloužit výhradně k utírání čistého nádobí, většina z nás ji ale používá i k utírání špinavých rukou. Z čisté utěrky se tak během chvíle stane kus špinavého hadru, který je plný nežádoucích bakterií. Vedle ní si tedy dejte do kuchyně i ručník a dbejte na to, aby utěrka skutečně sloužila jen k utírání nádobí. Po každém použití nechte utěrku uschnout a měňte ji každý druhý den.

Mycího prostředku přiměřeně

Častým nešvarem je i nadměrné používání prostředku na nádobí. Nedávejte ho příliš, obsahuje totiž celou řadu chemických látek a při nedostatečném opláchnutí je pak spolu s jídlem i nápoji zkonzumujete. Nepřekračujte doporučené dávkování, víc prostředku vám práci neusnadní a může na nádobí zanechat i nevzhledné mapy.

Jak vidíte, i u mytí nádobí existují rady, které se vyplatí následovat. Jejich dodržováním si ušetříte zdraví, čas i peníze. A nádobí bude dokonale čisté.

Zdroj