kašlání a kýchaní PR
Zdroj
america_stock / Adobestock.com

Pozor na kašlání a kýchání. Můžete přenášet infekci

Třeba spálu. Tato infekční nemoc je vlastně angína spojená s vyrážkou. Spálu poznáte zarudlými tvářemi a malinovým jazykem, který je pro onemocnění typický. Způsobují ji streptokoky skupiny A (spálový bacil).

Spálová angína trápí především děti ve školním věku, ale mohou se nakazit i dospělí. Zvlášť, pokud jejich potomci doma kašlou a kýchají. Těmito kapénkami se spálový bacil šíří po sliznici dýchacích cest. V případě, že pronikne do těla pokožkou, se spála projevuje jen na kůži a tomuto typu se říká ranná spála. Inkubační doba je několik dní, maximálně kolem pěti.

Dětské kolektivy jsou semeništěm bacilů

V předškolních zařízeních a ve školních třídách se spála šíří rychlostí světla. Stačí si předat infikovanou hračku, sešit nebo ručník. Zpozorněte, když si bude váš potomek stěžovat na bolest v krku, bude mít oteklé mandle, již zmiňovaný malinový jazyk… Po několika dnech mu vyrazí na dotek drsná vyrážka podobná husí kůži a typicky mu zrudne obličej. Střed zůstane bledý. Můžete mít jistotu, že spála je tu. Přidat se může zvracení, horečka a bolesti hlavy.

Léčba

Když lékař podezření potvrdí (stačí běžné fyzikální vyšetření, CRP, rozbor stěru z hltanu), nasadí nemocnému antibiotika. Je potřeba je využívat dle doporučení lékaře, spálovou vyrážku nemusíte ošetřovat, vymizí sama.

Důležitý je klid, protože nedostatečně doléčená spála může způsobit postižení kloubů, ledvin nebo srdce. K lékům začněte přidávat potravinové doplňky a vitaminy jako podporu imunity. Ideální je tělo posílit vitaminy B, C, D, selenem, zinkem, železem).

Pacientovi pravidelně větrejte v pokoji, kde leží, zvlhčujte vzduch a podávejte dostatek tekutin. Myslete na obtíže při polykání u výběru jídel. Ideální je v prvních dnech tekutá a kašovitá strava. Nastrouhaná mrkev s citronem osvěží a dodá céčko.

Správná hygiena i posilování imunity

Předejít většině infekčních onemocnění můžete správnými hygienickými návyky a silným imunitním systémem. Pravidelné a důkladné mytí rukou, vyvarování se sdílených příborů, nádobí, ručníků jsou samozřejmosti. Pro podporu imunity zapojte pravidelný sport, návštěvy sauny, otužování, pro zdravé dýchání jsou vhodné i solné jeskyně.

Dostatek kvalitního spánku organismus posílí a zbavuje stresu, což je také velký zloděj imunity. Pití dostatečného množství vody podporuje funkci tělesných systémů a probiotika upravují střevní prostředí, což imunitě prospívá.

Zdravé recepty pro podporu imunity

Klasické rady pro zdravé stravování je dostatek ovoce, zeleniny, vlákniny a bílkovin. Vyvarovat se přemíře tuků, především živočišných, polotovarům, uzeninám, těžkým smaženým jídlům. A naše tipy?

Smoothie s borůvkami a špenátem: rozmixujte si banán, 100 g čerstvých borůvek, hrst čerstvého špenátu a 200 ml mandlového mléka.

Barevný salát s kuřecím masem a quinoou: 150 g kuřecích prsou opečte na pánvi do zlatova. Na kousky nakrájejte 1 červenou papriku, 1 okurku. Uvařenou quinou se zeleninou a kuřetem smíchejte, zakapte citronovou šťávou a olivovým olejem, ozdobte hrstí rukoly. V zimě stačí jako posilující nápoj z čerstvého zázvoru s citronem a lžící medu.

Přidejte zdroje céčka v podobě pomerančů, kiwi, jahod, špenátu, brokolice; vitamin D aktivuje imunitní buňky. Najdete ho nejen na slunci, ale i v lososu, makrelách, žloutcích a mléčných výrobcích. „Áčko“ načerpáte z mrkve, špenátu, kapusty a „éčko“ je v mandlích, lískových ořeších, avokádu, vitamin B6 zase v cizrně, kuřecím mase a banánech. 

Rubriky