Hluk v paneláku je častý problém, stejně tak u starších bytovek, kde jsou zdi jako papír. Nechtěně jste tak svědky každého zakašlání, breku dětí, cinkání příborů i štěkání psů. Nezoufejte, přinášíme návod, jak se proti hlučným sousedům bránit.
Náš tip: Teprve zvažujete koupi bytu? O své sousedy se zajímejte už předem. Prohlídku si domluvte na čas, kdy jsou potencionální sousedé už doma.
Domluva jako první řešení
Ještě než přistoupíte k nějakým důraznějším krokům, zkuste se nejdřív se sousedy domluvit. Zazvoňte u nich a v klidu, bez emocí, jim o problému s hlukem povězte. Kolikrát si totiž ani nemusí uvědomit, že vás hlasitější hudba nebo podvečerní cvičení ruší. Ve většině případů domluva pomůže. Držíme palce, aby to byl i váš případ.
Pokud ne, můžete se obrátit na příslušné orgány: policii, obecní úřad nebo krajskou hygienickou stanici. Tuhle variantu ale doporučujeme ponechat až jako opravdu krajní možnost. Situaci tím můžete ještě zhoršit a není výjimkou, že by vedla ke zdlouhavému a finančně náročnému soudnímu sporu s nejistým výsledkem.
Co můžete udělat sami
Snížit míru hluku můžete i vlastními silami. Nejdřív ale musíte zjistit odkud přichází. Na hluk z chodby doporučujeme kvalitní protihlukové dveře nebo okna. Vždycky se u prodejce informujte, jak dveře a okna těsní. Dobrým pomocníkem je i čalouněný nábytek a bytové textilie, například dlouhé těžké závěsy nebo speciální akustické záclony, které hluk částečně pohltí.
Slyšíte-li hluk z vedlejšího bytu, pomůže vám vhodnější rozmístění nábytku. Ke zdi (která sousedí s hlučnými sousedy) umístěte obývací stěnu, knihovnu zaplněnou knížkami nebo velkou skříň s oblečením.