Friluftsliv jako koncept štěstí aneb Do přírody za každého počasí
Hygge už tu bylo. Udělat si doma pohodičku je fajn, ale občas to chce něco úplně jiného. Občas to chce překonat svůj komfort a jít energii naproti!
V doslovném překladu znamená aromaterapie „léčba vůní“. Je to druh alternativní medicíny, při kterém se užívají těkavé látky (známé jako éterické oleje) za účelem léčby, prevence onemocnění nebo zlepšení duševního stavu.
Víte, že éterický olej je kapalina destilovaná pomocí vodní páry z listů, stonků, květů a dalších částí rostlin? Přestože se nazývá olej, nezanechává mastnou stopu a neobsahuje mastné kyseliny.
Nosný olej je rostlinný olej nebo směs olejů (například olivový, slunečnicový, mandlový), který se používá k míchání esenciálního oleje, díky němuž předejdete problémům při aplikaci na kůži.
Každá vonná esence má specifické účinky na naše zdraví a psychickou a fyzickou pohodu. Které vůně se používají nejčastěji a s čím vám mohou pomoct?
Náš tip: Zajímá vás aromaterapie pro děti? Nejvhodnější éterické oleje právě pro ně jsou vanilka, pomeranč, mandarinka a meduňka.
Nejrychlejší způsob, jak dostat éterický olej do krve, je přímá inhalace. Olejovou směs (vonnou esenci a rostlinný olej) nakapejte na kapesníček, polštář nebo jiný kus látky a vdechujte. Další možnost je využití aromalampy se svíčkou, masáž vonnými oleji, aromakoupel nebo inhalace za použití horké vody.
Připravte si doma koupel, která vám prospěje, a naučte se tak pracovat s vůní.
Co potřebujete: 2 hrnky soli z Mrtvého moře, 4 lžíce sušené levandule, 10 kapek éterického oleje levandule, lžičku olivového oleje a fialové potravinářské barvivo (nemusí být)
Jak na to?
Všechny ingredience promíchejte v misce a potom přesypte do uzavíratelné nádoby. Do teplé lázně přidejte 3 lžíce této soli a užijte si relaxační koupel.
Náš tip: Vonná sůl do koupele se hodí i jako hezký, vlastnoručně vyrobený dárek. Uzavíratelnou skleněnou nádobu převažte stuhou nebo ozdobte mašličkou.
Friluftsliv jako koncept štěstí aneb Do přírody za každého počasí
Aromaterapie není nijak nebezpečná, ovšem za předpokladu, že dodržujeme všechny zásady týkající se jednotlivých vůní. Na každém balení vonného oleje najdete upozornění, pro koho není olej vhodný. Těhotné ženy by se například měly vyhnout kafrovému a skořicovému a osoby s vysokým krevním tlakem zase zázvorovému a bazalkovému.
Pozor si dejte i na koncentraci. Samotný éterický olej je velmi silný a při vysoké koncentraci by mohl působit negativně a vyvolat bolest hlavy nebo nevolnost. Podle užití ho řeďte s vhodným nosičem a hlídejte přiměřenou míru.
Nikdy nenanášejte neředěné éterické oleje na pokožku nebo sliznice!
Aromaterapii můžete použít k léčbě některých, nepříliš závažných zdravotních problémů. Vůni si můžete nosit stále u sebe (pár kapek na kapesníčku), nechat se namasírovat nebo rozvonět celý svůj domov pomocí aromalampy. Vyberte si vhodnou vůni a účinky vyzkoušejte na vlastní kůži a nos.