Čertova věž aneb Víte, co je bergfrit?
A jaké části hradu můžete během prohlídky vidět? Začněte paláci manů. Ty jsou rozděleny do tří místností, přičemž hlavní obytné prostory najdete v patře.
Neméně zajímavá je tzv. Čertova věž, která mohla v případě nouze sloužit jako samostatné útočiště obránců. Je to typický bergfrit. Tak se nazývají věže, které mají pouze vojenskou funkci a v době míru nebyly obývány.
Další věž, která se nazývá Velká, má také všechny charakteristiky bergfritu. Původně měla pět pater, ale po nejrůznějších úpravách pochází dnešní vnitřní členění z poloviny 19. století.
Dál tu najdeme purkrabský palác, který byl sídlem purkrabího, a Královský palác, který se může pyšnit značnou délkou i množstvím prostor.
Na závěr nezapomeňte navštívit kapli, která patří mezi nejhodnotnější hradní kaple rané gotiky, ale i mezi naše nejkvalitnější ukázky architektury 13. století vůbec. V původním stavu ovšem není, první restaurátorské práce proběhly před 1. světovou válkou a další v 60. letech 20. století.
Náš tip: Přibalte si s sebou dalekohled a užijte si výhled na okolní krajinu, v dáli je například na známý hrad Houska.
Kam se ještě zatoulat?
V Máchově kraji je toho k vidění mnohem víc než jen Bezděz. Udělejte si výlet na celý den, připravte svačinu a zastavte se i na hradě Houska. Příjemnou procházkou můžete obejít Máchovo jezero (asi 13 km) a zavítat taky na zámek v Doksech. A abychom nezapomněli na děti, tak ty jistě potěší Muzeum Čtyřlístku.
Sezóna na hradě začíná v dubnu a končí na konci října. Základní vstupné pro dospělého je 150 Kč, děti do 17 let platí 60 Kč, mládež od 18 do 24 let a senioři nad 65 let pak 120 Kč.
Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2